Бугарија: во стан во Софија цело семејство пронајдено мртво

Бугарска брачна двојка, нивните два возрасни синови и бабата биле пронајдени мртви во стан во Софија со повеќекратни убодни и прострелни рани, соопштила полицијата.


Како што пренесува сајтот Новините, еден од синовите, 27-годишен со психички проблеми, ги убил останатите четворица пред да изврши самоубиство.

Полицијата, која не сакала да ги потврди информациите, навела само дека на почетокот на истрагата не се пронајдени докази дека во моментите на злосторството во станот имало и други лица.

Шефот на полицијата во Софија, Валери Јорданов, изјавил дека на местото на злосторот биле пронајдени нож и пиштол, кој таткото легално го поседувал.

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе