„Л’Екип“: Кирил Лазаров е најдобар десен бек во Европа!

Кирил Лазаров, најдобриот македонски ракометар доби уште едно големо признание откако еден од најголемите спортски весници во Европа, францускиот „Л’Екип“ го вброи во идеалниот тим за 2012 година.

Лазаров е прогласен за најдобар десен бек во Европа, а преостанатите шестмина од идеалниот тим се голманот Тјери Омејер (Франција), левото крило Гудјор Сигурдсон (Исланд), левиот бек Даниел Нарсис (Франција), средниот бек Микел Хансен (Данска), десното крило Никлас Екберг (Шведска) и пивотменот Хулен Агинагалде (Шпанија).

За Лазаров 2012 година беше една од најдобрите во кариерата, врв беше петтото место на ЕП во Србија и квалификациите за ЛОИ во Лондон, а леворакиот бомбардер блескаше и во неговиот тим Ателтико Мадрид, каде што е најдобар стрелец. Во годината што изминува, Лазаров настапи на 74 натпрервари, што е апсолутен рекорд во неговата кариера.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе