Американско тинејџ-шоу во Акватик центарот

Американската тинејџерка, 15-годишната Кејти Ледецки е нова олимписка шампионка на 800 метри слободно по вечерашната трка во Акватик центарот во дисциплината во која нашата претставничка Симона Маринова беше последна во квалификациите.

Ледецки покажа дека е идна голема шампионка, откако вечерва за 50-на стотинки не успеа да го собори и светскиот рекорд, кој го имаше во раце до последните 30 метри. Ледецки триумфираше со време 8:14,63, што е повеќе од една минута (73 секунди) побрзо од времето кое Маринова вчера го исплива во квалификациите (9:28,41). Ледецки тирумфираше убедливо пред Шпанката Мирела Белмонте Гарзија и домашната пливачка и светска рекордерка Ребека Адлингтон.

Миси Френклин, 17-годишната втора американска тинејџерка е вистинска хероина на пливачкиот настан во Лондон, откако го освои третото злато со победата на 200 метри грбно. Френклин стана прва олимпијка во Лондон со хет-трик на злата, а и се придружи моменти потоа најтрофејниот олимпиец Мајкл Фелпс со победата на 100 метри делфин.

Успехот на Френклин вечерва е уште поголем со соборувањето на светскиот рекорд на Кирсти Ковентри, остварен со помош на веќе укинатите полиретански одела. Американката денеска исплиба со време 2:04,06 пред Русинката Анастасија Зуева и сонародничката Елизабет Бејсел. Френклин со оваа победа станува првата пливачка по 12 години која освојува две злата во грбните стилови, а прва Американка по Мелиса Белоте од пред 40 години. Таа сега

Суперѕвездата Фелпс ја освои и 21-то олимписко одличје, а 17 златен медал со триумфот на 100 метри делфин. Фелпс овојпат му се реваншира на Чад Ле Клос за поразот на 200 метри делфин, па Јужноафриканецот доплива до сребро, заедно со Русинот Евгени Коротишкин. Србинот Милорад Чавиќ, кој во Пекинг со Фелпс го пливаа највозбудливото и најконтроверзно финале на оваа делница, остана без медал.

Фелпс стигна до третото злато, по тие на 4х200 метри слободно и во 200 метри мешано, а има и две сребра на овие Игри.

 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе