Тинејџерката Рута Меилутите ја позлати Литванија

Тинејџсензацијата Рута Меилутите, 15-годишната пливачка од Литванија и донесе злато на својата земја откако денеска победи на трката на 100 метри пеперутка во Акватик центарот во Лондон.

Тоа што го најави уште вчера низ квалификациите дека може да биде вистинска сензација во оваа дисциплина, Меилутите го оствари и во финалната трка победувајќи ја фаворизираната Ребека Сони, актуелната светска шампионка.

Само за осум стотинки Меилутите беше побрза од Сони со што ја позлати Литванија. Меилутите исплива 1:05,47 минути, Сони имаше 1:05,55, додека бронзата ја освои Сатоми Сузуки од Јапонија со 1:06,46 минути.

Австралијката Лејзел Џонс, која како и Меилутите на 15 години се закити со злато во Сиднеј пред 12 години, овојпат остана без одличје, завршуваќи на петото место. Ова беа четврти Игри за Џонс.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе