Средба Груевски – Путин: интензивирање на економските односи меѓу Македонија и Русија

Нагорна е линијата на добрите политички односи меѓу Руската Федерација и Македонија, заклучија на денешната средба во Санкт Петербург претседателот на Русија Владимир Путин и македонскиот премиер Никола Груевски.

Премиерот Груевски и претседателот Путин констатираа дека двете земји успешно се справиле и се справуваат со последиците од глобалната економска криза, која е сериозен предизвик за сите земји од светот.

Соговорниците изразиле заложба и поддршка за продлабочувањето и интензивирањето на економските односи, зголемувањето на економската соработка на планот на инвестициите и трговската размена.

Меѓу клучните приоритети било разговарано за соработката во областа на гасификацијата и вклучувањето на Република Македонија во меѓународните коридори за пренос на гас, што ќе отвори нови перспективи за македонската економија, соопшти Секторот за односи со јавноста на Владата на Република Македонија.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе