„Расколник“ донесе 19 кривични пријави за перење пари

Полицијата денеска им поднесе кривични пријави за перење пари на деветнаесет приврзаници на Јован Вранишковски, расчинетиот македонски владика осуден за проневера на 250.000 евра од МПЦ.


Како што соопшти МВР на денешната прес-конференција, со тоа почнала последната фаза од акцијата „Расколник“.

Кривични пријави добија Ј.В.(46) од Битола, потоа против М.К.(34) од Штип и Д.Н.(34) од Скопје, Н.С.(33) од Скопје, М.Т.(39) од Скопје, К.П.(47) од Скопје, Ф.Х.(56) од Битола, М.И.(39) од село Нижеполе, О.М.(32) од Битола, З.Д.(33), М.П.(66), С.Б.(45) од Скопје, О.И.(39) и Г.И.(37) од Прилеп, Г.В(73), М.П.(41), И.П.(69) од Битола, Ф.Н.(38) од Скопје, В.Т.(63) од Скопје.

Шестмина од нив добија мерка притвор од 30 дена, а останатите ќе се бранат од слобода.

Кривична пријава е поднесена и против здружението на граѓани „Анастасија“, кое е формирано од приврзаниците на Вранишковски.

Според МВР, Вранишковски со своите соработници за да ги легализира проневерените пари од МПЦ, направил повеќе раситнети парични трансакции на сметката на здружението „Анастасија“, а истовремено купувал и недвижен имот.

Бил купен локал во трговскиот центар „Лептокарија“ во Скопје, плац од 5.000 квадратни метри во селото Нерези и плац од 4.000 квадратни метри во близина на Штип.

 

 

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе